• Koray Tekin

TÜP MİDE AMELİYATI SONRASI NE ZAMAN ORUÇ TUTULABİLİR?

Obezite cerrahisi sonrası ne zaman oruç tutulabilir? 

Ramazan ayı yaklaşırken tüp mide ameliyatı sonrası en çok sorulan sorulardan biri ‘NE ZAMAN ORUÇ TUTABİLİRİM?’


Tüp mide ameliyatı ile birlikte bir öğünde tüketilen besin miktarlarında ciddi azalmalar olmaktadır. İlk 3 aylık periyotta hastalarımızın bazıları katı gıdalara aşamalı olarak geçebilmektedir. Tüp mide ameliyatı sonrası katı gıda alımında azalma dolayısı ile vücuda daha az tuz (NaCl) girmesine yol açar. Hastaların çoğu tüp mide ameliyatı sonrasında suyun tadını değişik bulmakta ve yeterince içmemektedirler. Bu yukarıda bahsettiğimiz tuz alımının azalmasının bir sonucudur. Yani az tuz aldığımızda az susarız. Suyun tadı hoş gelmez.


Tüp mide ameliyatı sonrası suyla ilgili ikinci konu, katı, sıvı ayrımıdır. Midemiz küçüldüğü için bir öğünde yeterince protein alabilmek için, katı tüketimi esnasında bolca sıvı alamıyoruz. Ya yemekten 10 dk öce ya da yemekten 30 - 40 dk sonra sıvı alabiliyoruz. Tüp mide ameliyatı sonrası alınan katı gıdanın, dolayısıyla tuzun azalması ve katı sıvı ayrımı nedeniyle özellikle ilk aylarda su alımı her zaman ihtiyacımızın altında kalabiliyor. Bu yüzden diyetisyenimiz size sık sık sıvı tüketmeyi hatırlatıyor.


Tüp mide ameliyatı sonrası, yukarıda bahsettiğimiz sebeplerden dolayı yetersiz sıvı alımı durumunda, özellikle böbreklerimizde yeterince idrar oluşturulamaz ve idrar rengi koyulaşmaya başlar. Yetersiz sıvı alımının diğer bir etkisi de kabızlıktır. Kalın barsakta yetersiz sıvı nedeni ile dışkı katılaşmaya ve dolayısı ile kabızlığın şiddetlenmesine yol açar.


Tüp mide ameliyatı sonrası ilk aylarda çoğu kişinin az su tüketme eğilimi vücudumuza kısman zarar verebilir. Bir de oruç tutulması bu duruma eklenirse, tablo daha da ağırlaşır. Bu da böbreklerin aşırı zorlanmasına, kan basıncında düşmeye yol açar. Bu yüzden tüp mide ameliyatı sonrası ilk 6 ay oruç tutulması önerilmemektedir. 6 ayını dolduran tüp mideliler, oruç tutmak istiyorlarsa, orucun ilk günlerinde vücutlarının tepkisini yakından takip etmeliler. İdrar miktarında aşırı koyulaşma ve idrar miktarının azalması istenen bir durum değil. Aşırı halsizlik oluşması ve ayağa kalkarken baş dönmesi de tansiyonunuzun düzenli olmadığını gösterir. Bu gibi sorunlar yaşıyorsanız, oruç tutma konusunda ısrarcı olmamalısınız. Tüp mide ameliyatı sonrası birinci yıl bitiminde oruç tutmak daha kolaylaşabilir. Yine de bir yılını dolduranlar bile ilk günlerde vücutlarının tepkisini yakından gözlemlemelidirler.


Tüp mide ameliyatı sonrası oruç tutmak isteyenler ve yukarıda bahsettiğimiz şekilde en az 6 ay ya da tercihan bir yılını dolduranlar aşağıdaki önerilere dikkat etmelidirler:


Bütün gün aç ve susuz kalmak ile birlikte yavaş yavaş, çok çiğneyerek ve katı sıvı ayrımı kurallarınızı unutmadan iftarınızı açmaya dikkat ediniz.

İftar vaktinde;


  • İlk önce suyunuzu içip 10-15 dakika kadar bekleyiniz. 

  • Protein ihtiyacınızı karşılayabilmek adına sudan sonra et/tavuk/balık/köfte/hindi gibi protein grubu besinlerinizi tüketiniz.

  • 30 dakika sonra çay-kahve gibi içecekler yerine su açığınızı kapatabilmek adına bol bol su içmeye çalışınız. 

  • Yine bu arada ara öğün olarak protein tozu veya proteinli süt tüketmeniz yeterli protein almanıza destek olacaktır. 

Tüp mide ameliyatı sonrası sahur, gün içerisini en iyi şekilde geçirmenizi sağlamak adına bizim için çok kıymetlidir. Sahura kalkmadan oruç tutmayınız. Hem protein gereksinimi hem de tokluk sağlamak adına yumurta öncelikli besin kaynağınız olmalıdır. Yanında kalori ve besin değeri domates-salatalığa göre daha yüksek olan peynir, ekmek gibi besinleri tüketmeniz yeterli besin alımı için daha doğru olacaktır. Sahura kısa bir zaman ayırmayınız. Erken kalkarak su içmeye devam ediniz. Tükettiğiniz besinleri 3-4 günde bir diyetisyeninizle veya doktorunuzla paylaşmanız yetersiz besin ve su alımınızı engelleyecektir. Dinimiz içinde sağlığınızın daha kıymetli olduğunu unutmadan, doktorunuz veya diyetisyeniniz izin vermezse oruç tutmayınız. 

295 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör