• Dyt. Ezel KAVADAR & Hemş. Gamze SOYSAL

Obezite Cerrahisi Sonrası Kilo Alımı


Obezite cerrahisi sonrası kilo alımı:

Obezitenin son yıllarda hızla artış göstermesi ile obezite cerrahisi doktorları ve obezite cerrahisi yapan hastanelerin sayısı da gittikçe artmaktadır. Mide küçültme ya da tüp mide olarak da adlandırılan bu ameliyatların en büyük avantajı, az miktarda besin ile kişilerin doymasını sağlamasıdır. Tüp mide ameliyatı sonrası ilk yıl balayı dönemi olarak adlandırılır. Bu dönemde herkes kilo verebilmektedir. Önemli olan verilen kiloların sonraki yıllarda da korunabilmesidir.

Mide küçültme ameliyatı ne kadar etkili bir yöntem olsa da yapılan yanlışlar nedeniyle ilerleyen yıllarda kilo alımı olabilmektedir. Mide küçültme ameliyatı sonrası kilo alımının en büyük nedeni beslenme konusunda yapılan yanlışlardır. Obezite cerrahisi sonrası beslenme, protein (et, tavuk, balık, yumurta, peynir, süt ve süt ürünleri, kurubaklagiller) ağırlıklı olmalıdır. Tüp mide sonrası alkol, kuruyemiş, şekerli gıdalar, kızartma gibi kalorisi yüksek yiyecekler mümkün olduğunca az tercih edilmelidir. İşlenmiş besinler kısa sürede tekrar acıkmalara sebep olmaktadır. Bu nedenle tüp mide sonrası işlenmiş besin tüketimi de azaltılmalıdır.

Tüp mide sonrası kilo alımını engellemek için yapılması gereken bir diğer önemli faktör de spordur. Yüzme, pilates, fitness gibi sporlar kilo alımını engellemenin yanı sıra mide küçültme sonrası sarkmaları da önlemektedir. Tüm bunlara ek olarak verilen kiloların korunmasında en önemli konulardan biri de su tüketimidir. Tüp mide su içmeyi zorunlu kılan bir ameliyat yöntemidir. Su tüketiminin yetersiz olması halsizlik, yorgunluk, bitkinlik, mide bulantısı, kilo kontrolünde dengesizlik gibi birçok sıkıntıyı beraberinde getirir. Tüp mide ameliyatı olanlar bu sıkıntılar nedeniyle bir süre sonra zorunlu olarak su içme alışkanlığı kazanmaktadırlar. Bu alışkanlık da kişilere daha sağlıklı bir hayat sunmaktadır.

Etiketler:

Obezite cerrahisi doktorları

Obezite cerrahisi yapan hastaneler

Tüp mide ameliyatı olanlar

Tüp mide ameliyatı sonrası

Mide küçültme ameliyatı ne kadar

Mide küçültme ameliyatı sonrası kilo alımı

Tüp mide sonrası kilo alımı

Obezite cerrahisi sonrası beslenme

Tüp mide sonrası

Mide küçültme sonrası sarkma

Tüp mide su içme

Dyt. Ezel KAVADAR

#obezitecerrahisisonrasıkiloalımı #mideküçültmeameliyatısonrasıkiloalımı #Tüpmidesonrasıkiloalımı

883 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör