• Prof Dr Koray TEKİN

MİDE KÜÇÜLTME AMELİYATI FİYATI


Mide küçültme ameliyatı fiyatı günümüzde en çok ararnan terim durumunda. Tüp mide ameliyatı maliyeti hakkında bilgi vermeden önce, obezite cerrahisi nasıl başladı kisaca bahsetmek istiyorum. İleri derecede obezite için obezite cerrahisi 1950'li yıllarda kullanılmaya başlamış. Dünyada en sık uygulanan ‘Sleeve gastrektomi’ yani ülkemizde bilinen adıyla mide küçültme yada tüp mide ameliyatı ise obezite ameliyatlarının en güncel ve sık uygulananıdır.

Tüp mide (Mide küçültme) ameliyatı midenin yaklaşık % 80’i çıkartılarak, küçültülmesiyle yapılır. Mide küçültme ameliyatı, popülerliğini korumaktadır ve bu nedenle mide küçültme ameliyatı fiyatı birçok cerrah ve merkeze göre değişen bir yelpazede bulunmaktadır. Mide küçültme ameliyatı fiyatı nın bu kadar değişken olmasının sebepleri: Bu tür obezite cerrahisi ameliyatı yapan doktorların tecrübesi, eğitim durumu, obezite cerrahisi ekibi bünyesinde kaç kişi çalıştığı, ameliyatın yapıldığı hastane koşulları, kullanılan malzemenin kalitesi, ameliyat sonrası zayıflama paketinde bu ücrete dahil olan diyetisyen ve psikolog takibi gibi elzem unsurların bulunması gibi çeşitli faktörlerdir.

Obezite cerrahisi ameliyatlarının yaygınlaşması ile birlikte ameliyat sonrası takip genellikle zayıf kalmaktadır. Obezite cerrahisi yapan hastaneler maalesef ameliyat sonrası hastaları takip edecek ekiplerini zenginleştiremediklerinden ( Tabi ki bu da maliyeti etkileyen bir faktördür) dolayı hastalar doktorlarıyla iletişimi kaybetmekte, tüp mide sonrası beslenme ile ilgilenecek diyetisyeni bazen hiç bulamamaktadırlar. Maliyeti azaltmak adına yapılan bu tercihler, mide küçültme ameliyatı fiyatı nı düşürmekte fakat bunlar hastalara ameliyat sonrası dönemde kaçak ( Tüp mide ameliyatı sonrası sızıntı), beslenme bozukluğu ve depresyon olarak geri dönebilmektedir. Takdir edileceği üzere bünyesinde deneyimli, düşük kaçak oranı olan cerrahlar bulunan ekipler, bu cerrahların çalıştığı hasta bakım ve otelcilik kalitesi yüksek olan hastane koşulları, ameliyat sonrası beslenme takibi için diyetisyen ve tüp mide ameliyatı sonrası psikoloji konusunda deneyimli bir psikolog bulunduran ekiplerin mide küçültme ameliyatı fiyatı daha yüksek olmaktadır. Toplumdaki genel inanışın aksine en yüksek fiyatı verenin en iyi olacağı konusu burada çok gerçekçi değildir. Sizin için en iyi olanın, size deneyimleri doğrultusunda geniş bir ekip oluşturmuş, obezite cerrahisi için kişiselleştirilmiş seçenekler sunan, obezite cerrahisi sonrası kaçak riski az olan, ameliyat sonrası uzun süre bakım ve takip hizmeti verebilecek güvenilir ve iyi iletişim kurabileceğiniz bir ekip olduğunu unutmayınız.

Herkesin bütçesinin farklı olacağı bir gerçektir fakat mide küçültme ameliyatına karar verirken yalnızca fiyata odaklanılması tavsiye edilmez. Mide küçültme ameliyatı fiyatı ne kadar diye araştırırken lütfen, deneyimsizlik, kötü cerrahi alet kullanımı gibi nedenlerle tüp mide ameliyatı sonrası sızıntı (Kaçak) ve emboli gibi sağlığınızı olumsuz etkileyecek nedenleri göz ardı etmeyiniz.

Obezite cerrahisi gibi mide küçültme ameliyatı da son 10 yılda popüler olan, kısa sürede etkili zayıflama sağlayan bir yöntemdir. Her ameliyat gibi riskleri mevcuttur. Tüp mide ameliyatı sonrası sızıntı ve emboli en bilinen riskleridir. Unutulmamalıdır ki bu riskler deneyimli ekiplerde azaltılarak, ortadan kaldırılabilir.

Mide küçültme ameliyatı fiyatı ön plana alınarak verilen bir kararın fayda getirme ihtimali daha azdır. Hayatınızda önemli bir dönüm noktası olan durumlarda karar verirken mide küçültme ameliyatı kaç para yada mide küçültme ameliyatı fiyatı ne kadar sorularına takılıp kalmaktansa obezite cerrahisi sonrası yaşamınıza odaklanarak daha isabetli bir karar vermeniz yerinde olacaktır. Obezite cerrahisi veya mide küçültme ameliyatı hakkında ayrıntılı bilgi almak için sitemizi inceleyebilirsiniz. Fiyatlarımız hakkında bilgi almak istiyorsanız lütfen bize yazın

#mideküçültmeameliyatı #maliyeti #fiyatı

13,575 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör