• Prof Dr Koray TEKİN

Tüp Mide Ameliyatı İlk Ne Zaman Yapıldı?


Tüp mide operasyonu, barsakların ellenmediği, sadece midenin küçültüldüğü gıda alımını kısıtlayıcı bir ameliyat. Tüp mide ameliyatı sonrasında sindirim sisteminde Ghrelin PYY gibi bazı hormonlar üzerinde değişiklikler olması nedeni ile de iştahın azaldığı düşünülmektedir.

Tüp mide ameliyatı ilk kez açık olarak Doug Hess tarafından Mart 1988 de Ohio, A.B.D. de Duodenal switch adı verilen bir çeşit zayıflama ameliyatının bir parçası olarak yapılmıştır.

1999 yılında duodenal switch adı verilen bu ameliyatın kapalı (laparoskopik) olarak yapılabilmesi amacı ile ilk denemeler Dr Gagner ve arkadaşları tarafından domuzlar üzerinde gerçekleştirildi. Takip eden yıl Dr. Gagner ilk laparoscopic duodenal switch ameliyatını insanlar üzerinde gerçekleştirdi. Fakat özellikle yüksek kilolu hastalarda komplikasyon oranlarının yüksek olması nedeni ile, ameliyatın iki aşamaya bölünmesi tavsiye edildi. Yani önce sadece mide küçültülecek belli bir süre sonra hasta bir miktar zayıfladığında ikinci ameliyatta barsaklar üzerinde değişiklik yapılarak duodenal switch ameliyatı tamamlanacaktı. Fakat ilk aşamada tüp mide operasyonu yapılan hastaların çoğu yeterince zayıflayıp ikinci aşamaya gerek duymayınca, ilk olarak 2003 yılında bugün tüp mide adıyla bildiğimiz ameliyat tek başına laparoskopik olarak yapılmaya başlandı. 2007 yılında dünyada ilk tüp mide ameliyatı ortak karar toplantısı NewYork şehrinde yapıldı. O yıl A.B.D. de üniversitemden görevlendirme ile gittiğim ve eğitim aldığım klinikte çalışırken dünyada henüz çok az bilinen bu tüp mide ameliyatının ilk dünya toplantısının broşürünü görerek katılma şansına kavuşmuştum. Bu toplantıya Ülkemden katılan tek cerrah olmam beni hem şaşırtmış hem de gururlandırmıştı.

Yine ayrıca yukarıda bahsettiğimiz ABD de ilk olarak 2000 yılında yapılan laparoskopik duodenal switch ameliyatını ülkemizde ilk olarak (Kasım 2012) gerçekleştiren cerrah olmanın gururunu taşımakla birlikte, bu ameliyatın tek başına bir zayıflama ameliyatı olarak kullanılmasından ziyade, tüp mide ameliyatı sonrasında kilo alımı durumlarında sadece revizyon amacıyla uygulanması taraftarıyım. Ayrıntılı bilgi için web sayfalarımızı inceleyebilirsiniz ya da 05327281484 den WhatsApp tan sorularınızı iletebilirsiniz.

#tüpmideameliyatı #ilktüpmideameliyatı #duodenalswitch

443 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör