• Bariatrik Hemşire Gamze Soysal

Tüp mide Ameliyatı Sonrası Ağız Kokusu


Tüp mide ameliyatı sonrası ağız kokusu bir çok hastayı rahatsız eden konulardan biridir. İlk 3 ayda hastaların yaklaşık %50 si farklı seviyelerde ağız kokusu nedeniyle bariatrik hemşiremizi aramaktadır. Bu şikayetle ilgili en güzel şey ağız kokusunun geçici olmasıdır.

Tüp mide ameilyatı sonrası ağız kokusu olmasının bir kaç sebebi var. Geniş bir hacme sahip olan mide % 80 oranında küçültülerek adeta bir tüp şeklini aldığında, özellikle ameliyatın ilk günlerinde mide içi mukozası ödemli (şiş) olduğu için ağızdan alınan sıvılar ve tükrük eskiden olduğu kadar rahat barsaklara geçememektedir. Tüp mide ameliyatı sonrasında mide mukozasında oluşan bu ödem günler içerisinde azalmakta ve sıvıların geçişi rahatlamaktadır. Başlangıçtaki ağız kokusu bu şekilde zaman içerisinde azalmaktadır.

Tüp mide ameliyatı sonrası oluşabilen ağız kokusu için, dişlerin düzenli fırçalanması, mide koruyucu ilacın düzenli olarak her sabah alınması, akşam yatarken Gaviscon şurup 1 ölçek alınması faydalı olabilir. Tüp mide ameliyatı sonrası dişlerin yanında dilin de fırçalanması kokuyu en aza indirecektir.

Tüp mide ameliyatı sonrası dilde pas ya da beyaz aft benzeri görüntü oluşması yine aynı mekanizmalar ile oluşabilmektedir. Aynı şekilde akşam yatarken 1 ölçek gaviscon alınması, bikarbonat (yemek sodası) ile gargara yapılması faydalı olacaktır. Bikarbonat gargara için bir bardak suya iki çay kaşığı yemek sodası (karbonat) konarak karıştırılır. Günde iki kez ağız gargarası yapılır. Düzelme 2 gün içerisinde olmaktadır.

Tüp mide ameliyatı sonrası diş etlerinde şişlik ve kanama da görülebilen şikayetlerdendir. Mide küçültme ameliyatı sonrası ikinci aydan itibaren ortaya çıkan bu şikayetler, erken dönemde ameliyat sonrası 3-10 . günlerde görülmesi halinde kan sulandırıcıya bağlı olabileceğinden hemşiremizi aramanız gerekir. Tüp mide ameliyatı sonrasında diş etlerinde şişlik ve kanama ikinci ay ve sonrasında görüldüğünde, bunu sebebi, sıklıkla C vitamini eksikliğidir. Vitamin ölçümlerinizin zamanında yapılması bu açıdan çok önemlidir.

#tüpmideameliyatısonrasıağızkokusu #tüpmidesonrasıağızkokusu #mideküçültmesonrasıağızkokusu #tüpmidesonrasıdildepaslanma #tüpmideameliyatısonrasıdildebeyazlık

2,217 görüntüleme

© 2020 Prof. Dr. Koray Tekin Tüm hakları saklıdır.
Web sitesi tasarımında kullanılan tüm görseller lisanslıdır. İzinsiz başka yerlerde kullanılamaz.
Web sitesinde kullanılan tüm metinsel içerikler Prof. Dr. Koray Tekin'a aittir ve izinsiz veya kaynak göstermeden başka yerlerde kullanılamaz.
ÖNEMLİ: Bu web sitesindeki içerikler tamamiyle bilgilendirme amaçlıdır. Gerçek doktor kontrolünün ve muayenesinin yerini tutamaz. Bu sitedeki bilgilerin hekim kontrolü olmaksızın uygulanması durumunda oluşabilecek her tür şikayet ve durumdan Prof. Dr. Koray Tekin sorumlu tutulamaz. En doğru teşhis için lütfen doktorunuza başvurunuz.

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • YouTube Social  Icon
  • Google+ Social Icon

Hakkı Yeten Caddesi No:13 Fulya Teras Rezidans C 2 Kat 14 Daire 90 Fulya/ŞİŞLİ/İSTANBUL   TEL: 05321697212