Mide balonu fiyatları üretildiği ülke, mide balonunun midede kalabildiği süre ve mideye yerleştirilirken endoskopi işlemi gerekip gerekmediği ile alakalı olarak değişir. Mide balonu genel olarak silikondan üretilmiş, renkli özel bir sıvı ile şişirilebilen elastik yapıda bir malzemedir. Mide balonlarından bir tanesi ise sıvı yerine gaz ile şişirilir (Orbera).

Mide balonu düşük vücut kitle indeksi olan hastalarda obezite cerrahisine alternatif bir zayıflatma yöntemi olarak kullanılır. Mide balonu ile kişi başlangıç vücut ağırlığının %10 - 20'si kadar yani yaklaşık 10 - 20 kilo verebilir. Birkaç dakika içerisinde takılabilen mide balonu genelde etkilidir ve cerrahi gerektirmemesi en büyük avantajıdır. Geçici bir süre kullanılabilmelerine rağmen, yaşam tarzı değişikliği, eğitim ve destek ile mide balonu ile verilen kilolar geri alınmayabilir. Bazı nadir durumlarda ise mide balonu ile yeterince kilo verilmediği gibi çıkartıldıktan sonra da eski kilolulara dönülebilir.

mide-balonu-kimlere-takilir

Mide Balonu Kimlere Takılır?

Mide balonu vücut kitle indeksi 28 ile 40 arasında olanlar için uygun görülmekle birlikte, 35 ve üzerinde VKİ olanlarda obezite cerrahisi daha etkilidir. Mide balonları Amerika'da 2015 yılında onaylanmış ve kullanıma başlanmıştır. (Vücut kitle indeksinizi kontrol edin)

Mide Balonu Nasıl Takılır?

Mide balonu ağız yoluyla büyük bir hap yutar gibi ya da endoskopi yardımı ile kişi uyutularak takılır. Endoskopi yaklaşık serçe parmağımız kalınlığında ucunda kamera bulunan plastik bir boru gibidir ve ağız yolundan mideye kadar uzanırken inik haldeki mide balonunu da ucunda taşır. Mideye ulaşılınca mide balonu endoskoptan ayrılır ve mide balonunun bir kenarından uzanan ince serum kablosu aracılığı ile serum ya da hava ile doldurulur. Mide balonu takma işlemi 20 dk sürer.

Mide Balonu Tipleri

Obalon

Obalon en son geliştirilen FDA onaylı mide balonudur. İki açıdan diğer balonlardan ayrılır.

 1. Obalon mide balonu bir bardak suyla yutulur.

 2. Hava ile şişirilir. Serumla doldurulan balonlarda nadiren görülebilen pankreatit riski gazla doldurulan Obalon'da daha düşüktür.

Toplamda 3 balon yutulur. İkinci mide balonu balonu birinciden bir ay sonra yutulur., Üçüncü mide balonu ise ikinci ay içerisinde yutulur.

Orbera Mide Balonu

Orbera ise uzun zamandır kullanılan, dünya çapında 220,000 adet takılmış başarılı bir mide balonudur. Yaşam stili değişikliği ve desteğin önemini göz önüne alarak Orbera hastalara bir çok destek araçlar sunmaktadır.

 • Orbera bir aplikasyon ile hastaya destek vermektedir.
 • Orbera mide balonu Endoskopi yöntemiyle takılmaktadır.

Mide Balonu Nasıl İşe Yarar?

Mide balonları iki şekilde çalışır.

 1. Midedeki yemek için ayrılan mevcut hacmi azaltırlar. Mide ortalama 1.5 litre hacme sahiptir, mide balonu bunun yaklaşık yarısını doldurur. Mide balonu yerleştirildiğinde, balon takılmadan önce yiyebildiğinizin % 40-50 daha azını yiyebilirsiniz.
 2. Mide balonunun en önemli etkisi ise mideden sıvı ve gıda geçişini zorlaştırarak çabuk doyulması ve daha uzun süre tok kalınmasını sağlar.

Mide Balonu Ne Kadar Midede Kalır?

Mide balonları genel olarak midede 6 ay kalır ve sonrasında bazıları kendiliğinden dışkı ile atılır, bazıları ise endoskopik yardımı ile çıkarılır. midede bir yıl kalan balonlar da mevcuttur. bir yıl kalan mide balonları bir yılın sonunda Endoskopi ile çıkartılırlar.

Mide Balonlarının İyi Ve Kötü Yanları

Obezite cerrahisinde olduğu gibi mide balonlarının da avantaj ve dezavantajları vardır.

Avantajlar:

 • Ameliyat gerektirmezler
 • Kolay ve hızlı yerleştirilirler
 • Bazıları yerleştirilirken sedasyon hafif anestezi gerekir.
 • Kilo kaybı sağlar
 • Diyet ve egzersizle birlikte uzun dönem zayıflama sağlayabilir.
 • Yaşam stili değişikliklerine bağlı olarak 10-25 kg zayıflama sağlarlar.
 • Mide balonu yerleştirildiğinde daha çabuk doyar ve daha az sıklıkta acıkırsınız.

Dezavantajlar:

 • Asid reflü olabilir. koruyucu mide ilaçları kullanılır.
 • İlk bir kaç gün bulantı kusma ve kramp tarzı ağrılar sık olur.
 • Mide balonları belli bir süre kullanılabildikleri için çıkarıldıklarında kilo alımları olabilir.
 • Uykuya dalmada güçlük olabilir. Bu genellikle balona bağlı reflü yüzünden olur.
 • Akut pankreatit fazla şişirilen sıvı balonlarda görülebilir.
Fiyat Teklifi Al