• Koray Tekin

KORONAVİRÜS VE TÜP MİDE AMELİYATI

Güncelleme tarihi: 8 May 2020

Koronavirüs ilk olarak Mart ayı ortasında Türkiye'de görüldü ve bugünlerde salgın hız kaybetmeye başladı. Güvenlik nedeni ile 18 Mart tarihinde son tüp mide ameliyatımızı yapıp, obezite cerrahisi ameliyatlarına ara vermiştik. Tüp mide ameliyatlarına ne zaman başlanacağı merak ediliyor.


Bildiğiniz gibi Sağlık Bakanlığı Mart ortasında acil olmayan ameliyatların ertelenmesini önermişti. Bu önerinin esas olarak iki amacı vardı:

  1. Hastanelerde koronavirüs enfeksiyonu nedeniyle ihtiyaç duyulabilecek maksimum sayıda servis ve yoğun bakım yatağını boş tutmak

  2. Henüz tam tanınmayan koronavirüsten, hem hastayı hem de sağlık çalışanlarını korumak

Yaklaşık 50 gün geride kaldı ve Mayıs ayının bu güneşli günlerinde, hastane ortamında koronavirüs için alınacak önlemler ile ilgili oldukça deneyim kazandık. Pandemi hastanesi ilan edilen yakınımızdaki hastanelerden sevindirici haberler geliyor. Yeni başvuran hasta sayılarında ciddi azalmalar var. Ayrıca yoğun bakımda yatak doluluk oranı %20'lere geriledi. Yeni başvuran vakaların hastalığı nisbeten daha hafif geçirdiklerini gözlüyoruz. Bunda erken ve doğru tedavinin de başlanması etkili tabi ki.


İşte bu cesaret verici gelişmeler nedeniyle pandemi hastanesi olmayan, yani hiç koronavirüs hastası yatırılmayan hastanelerde gerekli önlemleri alarak, obezite cerrahisi ameliyatlarına aşamalı olarak başlanması görüşündeyiz. Bilindiği gibi obezitenin sebep olduğu yandaş hastalıklar (yüksek tansiyon ve şeker gibi) koronavirüs enfeksiyonunun daha ağır geçirilmesine sebep olabiliyor. Koronavirüs salgınının hız kaybetmesine rağmen bulaşma riskini aylarca sürdürebileceği tahmin ediliyor. Bu anlamda virüsle daha normal ve sağlıklı kilolarda karşılaşmak hastalık seyrini daha hafif geçirmenize yardımcı olabilir.


Halihazırda ameliyatlarımızı yaptığımız Gayrettepe Florence Nightingale ve Nişantaşı hastaneleri pandemi hastanesi olmadıkları için bir bakıma şanslıyız. Her iki hastanede de 11 Mayıs 2020 den itibaren aşamalı olarak tüp mide, bypass gibi obezite cerrahisi ameliyatlarına başlamayı planlıyoruz.


Ameliyat olmayı planlayan ve bu konuda haber bekleyen kişiler için aşağıdaki konuları hatırlatmak istiyoruz:


  • Ameliyatınız öncesine en az 7 gün sosyal mesafeyi korumalı ve karantina kurallarına tam olarak uymalısınız. Yanınızda gelecek refakatçiniz de aynı kurallara uymalı.

  • Hastanede ameliyatınız öncesi sabah erken saatlerde bazı ek kan testleri yapılacak ve koronavirüs varlığını en net gösteren düşük radyasyonlu 'Bilgisayarlı Akciğer Tomografisi' uygulanacak. Siz ve refakatçiniz hastaneye koruyucu maske ile gelecek ve tetkikler esnasında sizden istenmedikçe çıkartmayacaksınız.

  • Ameliyathanede tüm ekip özel kıyafetler ile ekstra önlemler alacaklar.

  • Ameliyat sonrası size bakım uygulayacak personel ekstra önlemler alacak. Pandemi hastanesi olmadığı için koronavirüslü hasta ile teması olmayan sağlık personeli sizinle ilgilenecek.

  • Hastaneye geliş ve ayrılışınızda özel aracınızla gelmenizi öneriyoruz.

  • Evinize çıktığınız dönemde de karantina kurallarına en az 10 gün uymanız istenecek. İyileşme süreciniz tamamlandıktan sonra sosyal mesafeyi koruyarak ve maske kullanarak normal yaşantınıza devam edebilirsiniz.

  • Obezite ameliyatlarının bağışıklığı azalttığına dair elimizde bilimsel bir kanıt yok. Aksine yandaş hastalıklardan uzaklaşarak daha sağlıklı ve güvenli olacağınıza inanıyoruz.


Daha ayrıntılı bilgi için ilerleyen günlerde instagramda canlı yayın planlıyoruz.


Herkese sağlıklı günler dileriz.


TÜP MİDE AMELİYATI NEDİR?


Tüp mide ameliyatı morbid obezitenin en etkili tedavi yöntemlerinden biridir. Sindirim sistemimiz yaklaşık 3 cm çaplı esnek bir boru şeklindedir. Bu sistemin en geniş yeri ise midemizdir. Belkide sürekli yeme ihtiyacını ortadan kaldırmak için adeta depo vazifesi gören midenin genişlemiş olan bu kısmının cerrahi olarak çikartılması ve yemek borusu ya da barsaklar gibi ince bir boru haline getirilmesi işlemine "tüp mide ameliyatı" adını veriyoruz. Tüp haline getirilen midenin doğal olarak depolama kapasitesi de azalacağından kişi sadece ihtiyacı kadar yediğinde doyabilmekte ve fazla kilolarından etkili bir şekilde kurtulmaktadır. Bu sayede fazla yağ dokusu birikmesine bağlı gelişen tüm yandaş hastalıklarından da kurtulmak mümkün olmaktadır. Tüp mide ameliyatında küçülen mide ile ilgili tek sorun, kalitesiz beslenildiğinde ortaya çıkabilen vitamin ve mineral eksiklikleridir. Bu durumun sorun olmasını engellemek için tüp mide ameliyatı sonrası hastalarımızı 3 aylık aralar ile kan tahlilleri yaparak takip ediyor, beslenmeleri konusunda diyetisyen desteği veriyoruz.Tüp mide ameliyatı kimlere yapılır?


Tüp mide ameliyatı her şeyden önce bunu talep eden, diyet ve sporla başarılı olamamış, kilosu boyuna göre en az 25 Kg fazla olan kişilere yapılabilir. Klasik bilgi 1991 yılına dayanıyor, vücut kütle indeksi (VKİ) 35 üzeri yandaş hastalığı olanlar ve hastalığı olmaksızın VKİ 40 ve üzeri olanlara obezite cerrahisi uygulanabilir deniyor.  Artan teknoloji ve deneyim sayesinde artık ameliyat olunabilecek kilo boy oranı daha da düşürüldü. Kilo boy oranı yani vücut kitle indeksi kilomuzu boyumuzun karesine bölerek elde edilir. Tüp mide ameliyatı öncesi vücut kitle indeksi ve vücut yağ oranı hesaplamak, ameliyat sonrası zayıflama sürecinde sağlıklı kilo verdiğinizi izlememizi de sağlar.

Eğer VKİ'niz 40 ve üzerinde ise sağlığınızı tehdit edecek düzeyde kilo fazlalığınız var demektir. Bu duruma 'Morbid Obezite' adı verilir. Bu düzeydeki obezite şeker, yüksek tansiyon ya da karaciğer yağlanması gibi birçok hastalıkla daha erken yaşlarda tanışmanıza yol açabilir. Diyet ve sporla bu fazlalıklardan kurtulamıyorsanız obezite cerrahisi düşünebilirsiniz.

Eğer vücut kütle indeksiniz 35 ile 40 arasında ve halihazırda şeker, yüksek tansiyon, uyku apnesi, eklem problemleri gibi yandaş hastalıklarınız varsa obezite cerrahisi için uygunsunuz anlamına gelir.

Vücut kitle indeksiniz 30 ile 35 arasında ise birinci derece obezite sorununuz var demektir. Şeker, yüksek tansiyon ve uyku apnesi gibi kilonuza bağlı yandaş sorunlarınız varsa yine ameliyata uygun olabilirsiniz. Bu kategoride doktorunuzla görüşerek karar verilmesi en doğru yoldur. Birinci derece obezitede, obez olmanın getirdiği psikolojik yükün, ameliyata ait risklerden daha fazla olduğu durumlarda obezite cerrahisi düşünülebilir.633 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör