• Koray Tekin

CORONA VİRÜS SALGINI VE OBEZİTE AMELİYATLARI

CORONA VİRÜS salgını hızlı yayılıyor. Bulaşıcılığı çok yüksek. 15 Mart 2020'den İTİBAREN ACİL OLMAYAN DİĞER TÜM AMELİYATLAR GİBİ, TÜP MİDE ameliyatlarına da ara verdik.


Tüm hastane kaynakları Corona virüs (Covid 19) ile enfekte olan hastalara ayrıldı. Acil olmayan hiçbir ameliyat yapılmıyor. Halihazırda TÜP MİDE ameliyatı olanlar korkmasınlar bağışıklık sistemleri ile ilgili bir dezavantajları yok. Onlar da diğer kişiler ile aynı izolasyon önlemlerini uygulayacaklar, iyi dinlenip, proteinden zengin beslenecekler. Ameliyatların tekrar ne zaman başlayacağı bu salgının hızı ile ilgili olacak. Bizler sosyal izolasyona ne kadar uyarsak salgın o kadar yavaşlayacak ve sağlık hizmetleri tekrar normale dönecek.


CORONA VİRÜS belli organları hedefliyor: böbrekler, barsaklar ve en önemlisi akciğerlerimiz. Corona virüs hücre yüzeyindeki belli noktalara tutunabiliyor ve bu noktalar yukarıdaki organlarda daha fazla. Bu noktalar yüksek tansiyonu olan hastalarda daha aktif ve bu yüzden CORONA VİRÜS bu hastalarda daha fazla oranda tutunma ve çoğalma kapasitesine sahip. Bazılarımızda hafif geçerken, çok ağır solunum sıkıntısı ile de geçiren kişiler olabiliyor bu hastalığı. Hasta kendi başına soluyamaz hale geldiğinde ventilatör (suni solunum cihazı) desteği gerekebiliyor hatta, . Belki de obezite cerrahisinin en önemli faydası bu noktada devreye giriyor. Yüksek kilo akciğerlerin fonksiyonlarını tam yapmalarını engelliyor, sınırlandırıyor. Merdiven çıkarken ya da hafif bir rampayı tırmanırken nefes nefese kaldığınızı hatırlayın. Ameliyat sonrası ilk ay sonunda hatırlıyor musunuz? Ofise kontrole geldiğinizde heyecanla, artık daha rahat yürüyebildiğinizi, terlemeden nefes nefese kalmadan mesafe katettiğinizi söylediniz hep. İşte bu ameliyat sonrası verilen kilolar ile akciğer kapasitesinde önemli derecede artma oluyor, hatta uyku apne sendromu olanlarda ilk ayda bile bu tablo normale dönüyor. Corona virüsle mücadelede, kilo verip akciğer kapasiteniz artarak virüsle karşılaşmak ciddi bir avantaj sağlıyor.


CORONA VİRÜS salgını sosyal izolasyon sağlanmadıkça hızlanarak katlanarak artıyor. Özellikle hastalık belirtileri gösterenlerin diğer insanlarla bağlantılarını kesmeleri çok önemli. Yakınları ile bile görüşmeleri çok sakıncalı. Corona virüs havadan ve vücut teması ile kolayca geçebilen bir mikroorganizma. Salgının ilk günlerinde izolasyon yani diğer kişilerle temasın kesilmesi çok daha önemli. onun için bu hafta ve önümüzdeki 3 hafta çok kıymetli. Lütfen Corona virüsten korunmak ve aynı zamanda başkalarını da korumak için evinizde kalınız. Bina içi komşularınız akrabalarınız dahil olmak üzere teması tam olarak kesiniz. Aksi takdirde normal hayata dönüş süremiz daha da uzayacak ve hastane kaynaklarımız yetersiz kalmaya başlayacak.

297 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör