• Prof Dr Koray TEKİN

TÜP MİDE AMELİYATI SGK


Tüp mide ameliyatı SGK tarafından ülkemizde devlet hastaneleri, üniversiteler ve sgk anlaşmalı özel hastanelerde karşılanmaktadır. Tüp mide ameliyatı için SGK 'nın ayırdığı ödenek yaklaşık 3400 TL kadardır.

Tüp mide ameliyatının maliyetine kabaca bakacak olursak, teknolojiye dayalı bir ameliyat olduğu için kullanılan malzemer ve yaklaşık fiyatları şöyle:

Stapler tabancası (1 adet) 600 TL

Stapler kartuş (5 adet ) 1750TL

Trokar (4 adet) 600 TL

Grasper. 350 TL

Makas. 90 TL

Dissektör. 90 TL

Enerji cihazı. 1200TL

Vlock sütür 100TL

Cilt sütürleri 20TL

Cerrahi ekip giysi eldiven 110TL

Steril örtüler 60TL

Lokal anestezi 23TL

Dezenfektan 8TL

Koter plağı 12TL

Emboli manşonu 75TL

Entübasyon tüp 8TL

Diğer 80TL

Bu malzemelere ek giderler kabaca

Anestezi Maliyeti 480TL

3 gün Yatış 450TL

Personel Masrafları 300TL

Toplam 6000 - 7000 TL

Tüp mide ameliyatı SGK kapsamında olsa da bu maliyetler Devlet ve üniversite hastaneleri için kabaca hesaplanmıştır.

Tüp mide ameliyatı maliyeti açıkça SGK ödeneğinden yüksektir ve bu durumda bir çok devlet hastanesi yönetimi bu ameliyatlarin yapılmasını sınırlandırma çabası içerisindedir. Çünkü açıkça zarar edilmektedir. Peki nasıl oluyorda bazı devlet kurumlarında bu ameliyatlar ücretsiz yapılabilmektedi ? İki yanıt var: 1 zararına yapılması yönetim tarafından kabul ediliyor 2. Malzemeler tekrar steril edilerek defalarca kullanılıyor, hatta bazıları hiç kullanılmıyor..

Özel hastanelerde SGK anlaşması olsa bile bu maliyetlere en az 2000TL (Kar etmek zorunda oldukları için) daha eklemek gerekir. Bu durumda Maliyet en az 8000TL boyutunda olan bu ameliyatı 10.000 TL ve altında ücretle yaptığını söyleyen Özel kurumlarda yukarıda bahsedilen aksaklıkların olması pek muhtemeldir.

Bir çok cerrah düşük fiyat politikası nedeniyle eksikliklere rağmen obezite cerrrahisi yapmak isteyen özel hastanelerde çalışmayı ya da obezite cerrahisi yapmayı kabul etmemektedirler.

Esas önemli olan konu ise obezite cerrahisi sonrası diyetisyen ve psikolog takibi gerekliliği olmasıdır. Bunun da ek maliyeti vardır ve uzun süreli takip gereklidir. Bu konunun ihmali çoğu zaman tekrar kilo alma sorununa ya da sağlık problemleri oluşmasına yol açabilir.

İzmir'de SGK kapsamında ameliyat yapmak için çalışmalarımız devam etmektedir. Bu konuda bilgi almak için lütfen 05327770775 ten WhatsApp mesajı ile bize ulaşınız. Gerekli anlaşmalar yapılabilirse, çok yakında uygun maliyetler ile malzeme eksiği olmaksızın özel hastane şartlarında SGK'lı hizmet vermeye başlayacağız.

Sonuç olarak düşük maliyet araştırması yaparken lütfen sağlığınızı riske etmeyiniz. Cerrahların özgeçmişini ameliyat olacağınız hastanenin şartlarını iyi araştırınız.

#tüpmideameliyatısgk

8,845 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör