• Dyt. Ezel KAVADAR & Hemş. Gamze SOYSAL

Obezite Cerrahisi Sonrası Saç Dökülmesi


Obezite cerrahisi sonrası beslenme durumunun tamamen değişmesi ve besin tüketiminin azalması bazı vitamin ve minerallerde eksikliklere neden olabilir. Genellikle obezite cerrahisi sonrası saç dökülmesi 3. ve 9. aylar arasında sık karşılaşılan bir sorundur. Bu durum küçük olan midenin hangi besinlerle doldurulduğu ile oldukça ilgilidir. Obezite cerrahisi sonrası saç dökülmesine neden olan başlıca etkenler protein, demir ve çinko eksikliğidir. Obezite cerrahisi sonrası diyet planlanırken proteinden zengin bir beslenme ile birlikte yeterli miktarda sebze ve meyve tüketimine dikkat edilmesi durumunda şikayetler azalmaktadır.

Obezite ameliyatı sonrası sağlıklı saçlara sahip olabilmek için 7 öneri:

 1. Demir ve proteinden zengin olan kırmızı et, tavuk eti, balık eti, ıspanak, mercimek, nohut, fındık gibi besinlere günlük beslenmede yer verilmelidir.

 2. Obezite cerrahisi sonrası saç dökülmesi ile karşılaşıldığında gerekli görülürse vitamin ve mineral takviyeleri kullanılmalıdır.

 3. Tüp mide ameliyatı sonrası ilaç kullanımına başvurmadan önce, saç dökülmesini önleyici şampuanlar (Bioxcin Genesis, Bioblas ve arginine içerikli şampuanlar) denenmelidir.

 4. Şampuanların içerisine katacağınız “çam terebentin yağı” da olumlu sonuçlar vermektedir.

 5. Obezite cerrahisi sonrası saç dökülmesi tedavisinde “biotin” suplemanları takviye olarak kullanılabilmektedir. İlaç kullanımına başlamadan önce mutlaka ekibinizdeki hemşirenize danışmalısınız.

 6. Düzleştiriciler, yüksek ısılı saç kurutma makineleri gibi saça uygulanan ısıl işlemler de saçlara zarar vererek dökülmeyi artırır. Mümkün olduğunca az kullanılmalıdır.

 7. Saçlar çok sıcak su ile yıkanmamalıdır.

#obezitecerrahisi #mideküçültmeameliyatı #saçdökülmesi #Tüpmideameliyatısonrasıilaç

618 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

© 2020 Prof. Dr. Koray Tekin Tüm hakları saklıdır.
Web sitesi tasarımında kullanılan tüm görseller lisanslıdır. İzinsiz başka yerlerde kullanılamaz.
Web sitesinde kullanılan tüm metinsel içerikler Prof. Dr. Koray Tekin'a aittir ve izinsiz veya kaynak göstermeden başka yerlerde kullanılamaz.
ÖNEMLİ: Bu web sitesindeki içerikler tamamiyle bilgilendirme amaçlıdır. Gerçek doktor kontrolünün ve muayenesinin yerini tutamaz. Bu sitedeki bilgilerin hekim kontrolü olmaksızın uygulanması durumunda oluşabilecek her tür şikayet ve durumdan Prof. Dr. Koray Tekin sorumlu tutulamaz. En doğru teşhis için lütfen doktorunuza başvurunuz.

 • Facebook Social Icon
 • Instagram Social Icon
 • YouTube Social Icon
 • Google+ Social Icon

Hakkı Yeten Caddesi No:13 Fulya Teras Rezidans C 2 Kat 14 Daire 90 Fulya/ŞİŞLİ/İSTANBUL   TEL: 05321697212