• Dyt. Ezel KAVADAR & Hemş. Gamze SOYSAL

Obezite Cerrahisi Sonrası Saç Dökülmesi


Obezite cerrahisi sonrası beslenme durumunun tamamen değişmesi ve besin tüketiminin azalması bazı vitamin ve minerallerde eksikliklere neden olabilir. Genellikle obezite cerrahisi sonrası saç dökülmesi 3. ve 9. aylar arasında sık karşılaşılan bir sorundur. Bu durum küçük olan midenin hangi besinlerle doldurulduğu ile oldukça ilgilidir. Obezite cerrahisi sonrası saç dökülmesine neden olan başlıca etkenler protein, demir ve çinko eksikliğidir. Obezite cerrahisi sonrası diyet planlanırken proteinden zengin bir beslenme ile birlikte yeterli miktarda sebze ve meyve tüketimine dikkat edilmesi durumunda şikayetler azalmaktadır.

Obezite ameliyatı sonrası sağlıklı saçlara sahip olabilmek için 7 öneri:

  1. Demir ve proteinden zengin olan kırmızı et, tavuk eti, balık eti, ıspanak, mercimek, nohut, fındık gibi besinlere günlük beslenmede yer verilmelidir.

  2. Obezite cerrahisi sonrası saç dökülmesi ile karşılaşıldığında gerekli görülürse vitamin ve mineral takviyeleri kullanılmalıdır.

  3. Tüp mide ameliyatı sonrası ilaç kullanımına başvurmadan önce, saç dökülmesini önleyici şampuanlar (Bioxcin Genesis, Bioblas ve arginine içerikli şampuanlar) denenmelidir.

  4. Şampuanların içerisine katacağınız “çam terebentin yağı” da olumlu sonuçlar vermektedir.

  5. Obezite cerrahisi sonrası saç dökülmesi tedavisinde “biotin” suplemanları takviye olarak kullanılabilmektedir. İlaç kullanımına başlamadan önce mutlaka ekibinizdeki hemşirenize danışmalısınız.

  6. Düzleştiriciler, yüksek ısılı saç kurutma makineleri gibi saça uygulanan ısıl işlemler de saçlara zarar vererek dökülmeyi artırır. Mümkün olduğunca az kullanılmalıdır.

  7. Saçlar çok sıcak su ile yıkanmamalıdır.

#obezitecerrahisi #mideküçültmeameliyatı #saçdökülmesi #Tüpmideameliyatısonrasıilaç

619 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör