• Dyt. Ezel KAVADAR & Hemş. Gamze CAN

TÜP MİDE SONRASI MİDE BULANTISI


Obezite cerrahisi sonrası yaşanılan en büyük sıkıntılardan biri mide bulantısıdır. Tüp mide sonrası mide bulantısının birkaç temel nedeni vardır. Bunlardan en önemlisi hacmi küçük olan mideyi alabileceğinden fazla besin ile zorlamaktır. Bu nedenle doygunluk hissedildiği an yeme-içme sonlandırılmalıdır. Tüp mide sonrası mide bulantısına neden olabilen bir diğer faktör besinleri hızlı yemek ve çok çiğnemeden yutmaktır. Tüp mide ameliyatı olanlar ve olacak olan kişilerde gereğinden fazla yemek, hızlı yemek ve çok çiğnemeden yutmak gibi davranışlar sıklıkla görülmektedir. Obezite cerrahisi sonrası beslenme konusunda bu tür yanlış davranışlarda değişiklik yapmak, tüp mide sonrası mide bulantısını önlemek için çok önemlidir. Mide küçültme ameliyatı sonrası iyileşme ilerledikçe mide bulantısı görülme sıklığı azalmaktadır. Ancak beslenme konusunda yapılan yanlışlıklar devam ettiği sürece bulantılar yaşanmaya devam edebilir. Mide küçültme ameliyatı sonrası iyileşme sürecine uygun olarak planlanmış “obezite cerrahisi sonrası beslenme planı” sizlere diyetisyeniniz tarafından önemle anlatılmalıdır. Planlanan beslenmeye göre yenilen gıdada hazımsızlık hissi yaşanırsa mide bulantısı şikayetleri olabilir. Mide bulantısı yaşandığı durumlarda ilk 2 saat besin alımı kesilmelidir. Rahatlama hissedildiği taktirde aynı günü sadece sıvı gıdalar ile beslenilmelidir (su, şekersiz komposto veya katkısız elma suyu gibi). Bulantıya sebep olan besin 1 hafta boyunca tüketilmemeli ve sonrasında tekrar denenmelidir. Tüp mide sonrası mide bulantısı beraberinde halsizlik, yorgunluk, sıvı kaybı, uyku hali ve öğürmeye bağlı olarak ağrı ve kramplara neden olabilir. Böyle bir durumda diyetisyeniniz ve obezite cerrahisi doktorları ile iletişime geçmeniz en doğrusu olacaktır. Cerrahi ekibinizin bu konuda sizi yakından takibi oldukça önemlidir.

#TüpmidesonrasımidebulantısıObezitecerrahisi #Tüpmideameliyatıolanlar #Obezitecerrahisisonrasıbeslenme #Mideküçültmeameliyatısonrasıiyileşme #Obezitecerrahisidoktorları

4,854 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

© 2020 Prof. Dr. Koray Tekin Tüm hakları saklıdır.
Web sitesi tasarımında kullanılan tüm görseller lisanslıdır. İzinsiz başka yerlerde kullanılamaz.
Web sitesinde kullanılan tüm metinsel içerikler Prof. Dr. Koray Tekin'a aittir ve izinsiz veya kaynak göstermeden başka yerlerde kullanılamaz.
ÖNEMLİ: Bu web sitesindeki içerikler tamamiyle bilgilendirme amaçlıdır. Gerçek doktor kontrolünün ve muayenesinin yerini tutamaz. Bu sitedeki bilgilerin hekim kontrolü olmaksızın uygulanması durumunda oluşabilecek her tür şikayet ve durumdan Prof. Dr. Koray Tekin sorumlu tutulamaz. En doğru teşhis için lütfen doktorunuza başvurunuz.

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • YouTube Social  Icon
  • Google+ Social Icon

Hakkı Yeten Caddesi No:13 Fulya Teras Rezidans C 2 Kat 14 Daire 90 Fulya/ŞİŞLİ/İSTANBUL   TEL: 05321697212