• Klinik Psikolog Merve PEHLİVAN

Obezite ameliyatı sonrası psikoloji


Obezite Ameliyatı Sonrası Estetik Kaygılar Yeni Vücuda Alışma

Tüp mide ameliyatı sonrası yaşanan bir kaç psikolojik değişim vardır. Öncelikle bazı kişiler tüp mide ameliyatı sonrası hayatlarındaki tüm problemin ortadan kalkacağına inanmaktadır. Fakat bu mide küçültme ameliyatı psikolojinizi düzenleyebilecek sihirli bir değneğe sahip değildir. Hedefe giden yolu daha sağlıklı ve ayaklarınız yere basarak geçirebilmek için tüp mide ameliyat sonrası psikolojik destek almanız önemlidir. İyiliğiniz için harcayacağınız emek ve enerji sizi başarıya kavuşturacaktır. Unutmamalısınız tüp mide ameliyatı kişinin kilo veriş yolculuğuna yardımcı olacak çok iyi bir başlangıçtır.

Tüp mide ameliyatı sonrası psikolojik açıdan kendinizi hazırlamanız önemlidir. Daha önce deneyimlenmemiş bir durum olması sebebi ile yeni bedeniniz, yeni hayatınız, bazı ruhsal sıkıntıların ortaya çıkmasına da yol açabilmektedir. Tüm bu yolculuk sırasında fiziksel ve ruhsal iniş çıkışlar yaşamanız olasıdır. Bunu kabullenmeli ve tüp mide ameliyatı sonrası psikolojik desteği önemsemelisiniz..

Obezite ameliyatı sonrası estetik kaygılar ve yeni yaşama alışma çabaları kişilerin fazla kiloları olması nedeniyle beden iletişimlerinin kesik olmasından kaynaklanmaktadır. Obezite ameliyatı sonrası estetik kaygıları yüksek kişiler yeni vücutlarının değişiminin farkında olamaz ve vücutlarına bakmaktan kaçınır aynı zamanda sosyal yaşantıdan uzak durmaya da devam ederler. Bazıları zayıflasa da kendilerini hala obez zanneder. Yıllarca kendini obez bir kişi olarak düşünen hastalar obezite ameliyatı sonrası yaşanan değişimi kabullenmek için zamana ihtiyaç duyarlar. Beden ölçüsüne alışmak (estetik açısından aynadaki yansımayı kabullenmek) kolay değildir. Daha sık aynaya baktıkça, küçük beden kıyafetler almaya başladıkça obezite ameliyatı sonrası bedende oluşan estetik açısından değişim kişinin zihninde de farklılıklara uğramaya başlayacaktır.

Obezite Ameliyatı Sonrası Estetik Kaygıları Giderme ve Değişimi Güçlendirme Önerileri:

1. Obezite ameliyatı sonrası estetik değişiminizi kabullenmek amacı ile aile bireyleri ve arkadaşlardan destek ve yardım istemelisiniz.

2. Obezite ameliyatı sonrası aile bireyleri ve arkadaşlara bu desteğin övgü ve maddi ödül şeklinde olması için yardım edin.

3. Obezite ameliyatı sonrası estetik değişimin farkındalığını kendini izleme davranışının ödülleri üzerine kurun.

4. Obezite ameliyatı sonrası belirli davranışlara belirli ödüller verin.

(Örneğin; her gün 3 dakika boyunca bedeninizin bir bölgesini aynada seyrederek estetik farkındalığını sağlama davranışı için kendinize bir ödül belirleyebilirsiniz. Fakat bu ödül kesinlikler bir şey yemek üzerine olmamalıdır. Davranışınız için ödül belirlerken obezite ameliyatı sonrasında olduğunuzu unutmamalısınız.)

5. Obezite ameliyatı sonrası kilodaki değişimi değil, davranıştaki değişimi ödüllendirin önemli olan obezite ameliyatı sonrası beslenme ve davranışı düzenlemektir.

#Tüpmideameliyatısonrasıpsikoloji #Mideküçültmeameliyatıpsikoloji #Obeziteameliyatısonrasıestetik

1,086 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör