• Ezel Kavadar

Obezite cerrahisi sonrası protein neden önemlidir ?


Proteinler vücudumuzda yapım onarım işlerinden sorumlu olan önemli bir besin grubudur. Obezite ameliyatı olan bir bireyin sağlıklı bir şekilde yaşam sürdürebilmesi için günlük 60 gr kadar protein tüketmesi gerekmektedir. Hızlı verilen kilolarla birlikte kaslarda da kayıp olmaması için doğal besinlerle ve gerektiği durumlarda dışarıdan takviye şeklinde protein tüketimi yapılmalıdır. Ameliyat sonrası ilk ay katı beslenme yapılamadığı için en önemli protein kaynağı olan et grubu besinler tüketilememektedir. Bu nedenle özellikle ilk ay protein açığını tamamlayabilmek için protein tozu veya protein shake kullanımı çok önemlidir.

PROTEİNLER NELERDİR?

Obezite ameliyatı sonrasında beslenmemiz proteinler üzerine kurulu olmalıdır. Peki nelerdir bu proteinler? Kırmızı et, tavuk eti, balık eti, yumurta, peynir, süt, yoğurt, ayran, cacık, kefir önemli hayvansal proteinlerdir. Bunların yanı sıra daha az miktarda mantarda da protein bulunmaktadır.

OBEZİTE AMELİYATI SONRASI ŞEKER TÜKETİMİ

Karbonhidratlar yapılarına göre basit karbonhidrat ve kompleks karbonhidrat olarak ikiye ayrılır. Basit karbonhidratlar kan şekerini hızlı yükselten ve kolayca yağa dönüşebilen bir yapıdadır. En çok kullanılan basit karbonhidrat şekerdir. Şekerin vücuda herhangi bir yararı olmamasının yanında kalorisinin yüksek olmasından dolayı kilo alımına sebep olmaktadır. Bu nedenle ameliyat sonrası şeker tüketimi kısıtlandığında kilo kontrolü çok daha iyi bir şekilde sonuçlanmaktadır. Tatlı ihtiyacı durumunda tatlandırıcılardan yararlanılabilir.

OBEZİTE AMELİYATI SONRASI KURUYEMİŞ TÜKETİMİ

Kuruyemişler yağ grubunda yer alan besinlerdir. Yağlar çeşitlerine göre değişiklik gösterir ve kuruyemişlerdeki yağlar vücut için oldukça yararlı yağlardır. Ancak fazla miktarda tüketildiklerinde kalorileri yüksek olduğu için kilo artışına sebep olmaktadır. Bu nedenle gün içinde 1 porsiyonu geçmemek gerekir. 2 adet ceviz/5-6 adet badem/5-6 adet fındık/10-15 adet antepfıstığı 1 porsiyon kuruyemiş miktarına örnektir.


104 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör